top of page

Polak - konsument to także obywatel Uni Europejskiej

​

Dyrektywa 93/13 EWG jest podstawą regulującą prawa konsumenta we wszystkich krajach członkach Unii Europejskiej , w tym od 2004 roku także w Polsce.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

W polskim kodeksie cywilnym implementacjÄ… tejże dyrektywy jest art. 385(1,2,3,4) kc .  Jednakże aby zrozumieć dogÅ‚Ä™bnie zamiar ustawodawcy europejskiego , jako że prawo UE jest priorytetowe(kliknij>>>) i obowiÄ…zuje w Polsce od 2004 roku, należy siÄ™gnąć do źródÅ‚a - czyli treÅ›ci Dyrektywy 93/13 EWG oraz jej preambuÅ‚y.Kliknij>>>

      Unia Europejska  zobowiÄ…zuje SÄ™dziów RP do stosowania Dyrektywy 93 13 EWG.

Co potwierdza wiele orzeczeÅ„ TrybunaÅ‚u SprawiedliwoÅ›ci Uni Europejskiej.

Obywatel Polski to także obywatel UE i dlatego Polakom należy siÄ™ ochrona na poziomie gwarantowanym przez UE dla obywateli wszystkich paÅ„stw czÅ‚onków w tym obywateli Polskich , o czym zbyt czÄ™sto zdajÄ… siÄ™ zapominać nawet SÄ…dy RP, w zwiÄ…zku z czym , należy jak najczęściej przypominać i uÅ›wiadamiać to wszystkim Obywatelom i SÄ™dziom , Politykom , Dziennikarzom ... 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

PrzykÅ‚ad wyroków SÄ…dów RP zgodnych z konsumenckim prawem UE :

 

 SÄ…d Apelacyjny w Szczecinie(sygn. akt. I ACa 16/15)

 

" na podstawie niniejszej umowy, wymiany walutowe odbywaÅ‚y siÄ™ jedynie „na papierze”, dla celów ksiÄ™gowych, natomiast do faktycznego transferu wartoÅ›ci dewizowych w którÄ…kolwiek stronÄ™ nie dochodziÅ‚o. W efekcie różnica pomiÄ™dzy kursem zakupu danej waluty a kursem sprzedaży tej waluty przez bank, ustalanych wyÅ‚Ä…cznie przez pozwanego, stanowiÅ‚a jego czysty dochód, zwiÄ™kszajÄ…cy dodatkowo koszty kredytu dla klienta. W tym mechanizmie wyjÄ…tkowo mocno zauważalna byÅ‚a sprzeczność postanowienia § 11 ust. 4 umowy z dobrymi obyczajami, stanowiÄ…c rażące naruszenie interesów powódki. "

​

​

​

​

"W ocenie SÄ…du powód pomimo spoczywajÄ…cego na nim ciężaru dowodu okreÅ›lonego w art. 6 kc nie wykazaÅ‚ i nie udowodniÅ‚, że pozwani sÄ… zobowiÄ…zani do zapÅ‚aty kwoty z tytuÅ‚u umowy kredytu stanowiÄ…cej przedmiot sporu, w szczególnoÅ›ci powód nie udowodniÅ‚, aby pozwani posiadali wobec powoda zadÅ‚użenie uprawniajÄ…ce do wypowiedzenia umowy i postawienia go w stan natychmiastowej wykonalnoÅ›ci, w tym nie udowodniÅ‚, aby bank zÅ‚ożyÅ‚ skutecznie oÅ›wiadczenie o wypowiedzeniu umowy kredytu. Powyższe stwierdzenie tym samym nie pozwala na przypisanie aktualnie pozwanym odpowiedzialnoÅ›ci kontraktowej wobec powoda jako dÅ‚użnikom osobistym, ani też jako dÅ‚użnikom rzeczowym."

 

​

Sąd Okręgowy w Warszawie
(sygn. akt: XXV C 1934/1615)

​

"Sąd Okręgowy napisał także w uzasadnieniu tego wyroku z 2017-03-20:
„W ocenie SÄ…du nawet gdyby uznać, że powód dokonaÅ‚ skutecznego wypowiedzenia umowy kredytu to i tak zgÅ‚oszone roszczenie nie mogÅ‚oby zostać uwzglÄ™dnione. Zdaniem SÄ…du pozwani przedstawili bowiem zasadny zarzut dotyczÄ…cy zawarcia w przedmiotowej umowie kredytu niedozwolonych klauzul umownych indeksacyjnych. Klauzule te należaÅ‚o uznać za bezskuteczne wobec pozwanych, a w konsekwencji za niewykazanÄ… należaÅ‚o potraktować wysokość wierzytelnoÅ›ci powoda wobec pozwanych.”

 

PRAWOMOCNE ODFRANKOWIENIE KREDYTU w 1 rok

  • w maju 2016r. klient przestaje pÅ‚acić raty

  • w sierpniu 2016r. bank wypowiada umowÄ™ (nieskutecznie)

  • w listopadzie 2016r. bank pozywa klienta (nakaz zapÅ‚aty)

  • w marcu 2017r. bank przegrywa nieprawomocnie (na pierwszej rozprawie)

  • w kwietniu 2017r. Raiffeisen przegrywa prawomocnie (nie skÅ‚ada apelacji, po zapoznaniu siÄ™ z uzasadnieniem wyroku)

Prawnikiem kredytobiorcy byÅ‚a adw. Teresa Majewska

KredytobiorcÄ™ opisuje historiÄ™ na blogu OdfrankujKredyt.info.

 

---------------------------------------------------

​

Polski nakaz zapłaty sprzeczny z prawem UE


By Jacek CzabaÅ„ski | 7 grudnia 2018 


Bardzo dobre orzeczenie TSUE z 28 listopada 2018 r. (C-632/17): sÄ…dy nie mogÄ… wydawać nakazu zapÅ‚aty bez badania uczciwoÅ›ci postanowieÅ„ umowy. Ponadto krótki termin na wniesienie zarzutów od nakazu i obowiÄ…zek wniesienia 3/4 opÅ‚aty sÄ…dowej przez konsumenta również narusza prawo europejskie.

 

TSUE stwierdził:

“46. W niniejszym przypadku z art. 491 § 1 kpc wynika, że termin do wniesienia zarzutów wynosi dwa tygodnie. Ponadto, zgodnie z art. 493 § 1 kpc pozwany w swoim piÅ›mie zawierajÄ…cym zarzuty powinien wskazać, czy zaskarża nakaz zapÅ‚aty w caÅ‚oÅ›ci, czy w części, i przedstawić, pod rygorem niedopuszczalnoÅ›ci tego pisma, zarzuty oraz okolicznoÅ›ci faktyczne i dowody. To, że tego rodzaju szczegóÅ‚owe wymogi procesowe należy speÅ‚nić w tak krótkim terminie, znacznie zwiÄ™ksza prawdopodobieÅ„stwo tego, że konsument nie wniesie zarzutów albo że bÄ™dÄ… one niedopuszczalne (wyrok z dnia 13 wrzeÅ›nia 2018 r., Profi Credit Polska, C‑176/17, EU:C:2018:711, pkt 65, 66).

więcej na : http://pomocfrankowiczom.pl

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

​

​

​

​

bottom of page