top of page

WyjaÅ›niamy : Nie jest zabronione czyli jest DOZWOLONE rejestrowanie i wykorzystywanie w postÄ™powaniu cywilnym nagraÅ„ wykonywanych bez zgody osoby nagrywanej w tym :UrzÄ™dnika , SÄ™dziego lub pracownika firmy prywatnej  - rozmawiajacego z nami lub wypowiadajÄ…cego siÄ™ w ramach obowiÄ…zków sÅ‚użbowych. 

​

Pierwszy przykład : Sądy RP - są z założenia jawne i trasparentne.

​

Dlatego też każdy dobry SÄ™dzia jest  zadowolony z faktu przychodzenia publicznoÅ›ci i obserwowania i rejestrowania jego rozpraw , jako przykÅ‚adu transparetnej dobrej pracy SÄ…du. Takich przypadków jest na szczeÅ›cie niemaÅ‚o.

​

W zabawny i konkrenty sposób jest to opisane w tym wyroku:

 

Opis sytuacji:  NagrywajÄ…cy przebieg rozprawy dostaÅ‚ od SÄ™dziego karÄ™ grzywny - 50pln, za  "zakÅ‚ócanie spokoju poprzez nagrywanie".  Jednak nagrywajÄ…cy  posiadaÅ‚ przecież w rÄ™ku DOWÓD tzn. wÅ‚asne nagranie video z tejże rozprawy, na który jasno byÅ‚o sÅ‚ychać i widać, Å¼e nie zakÅ‚ócaÅ‚ spokoju. Tak wiÄ™c odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ i oczywiÅ›cie wygraÅ‚ w SÄ…dzie wyższej instancji. Tenże SÄ…d potwierdziÅ‚ , że jak najbardziej mogÅ‚ nagrywać rozprawÄ™...

​

Przeczytajcie argumentacje SÄ…du do którego sie odwoÅ‚aÅ‚ , bo warto :

​

II SA/Bk 55/15

Status

prawomocne, kończące

Treść wyniku: Uchylono postanowienie I i II instancji

Sędziowie

Danuta Tryniszewska-Bytys (przewodniczÄ…cy) 
Elżbieta Trykoszko 
Marek LeszczyÅ„ski (sprawozdawca) 

​

"Gdyby wiÄ™c skarżący podczas nagrywania przemieszczaÅ‚ siÄ™ po sali rozpraw, przybliżaÅ‚ siÄ™ z kamerÄ… do kierujÄ…cej rozprawÄ… lub innego uczestnika postÄ™powania na odlegÅ‚ość takÄ…, że to by im przeszkadzaÅ‚o albo w inny sposób zakÅ‚ócaÅ‚ przebieg rozprawy, to zachowanie takie można by uznać za niewÅ‚aÅ›ciwe. W stanie faktycznym niniejszej sprawy skarżący ustawiÅ‚ jednak kamerÄ™ na statywie w miejscu, w którym w żaden sposób urzÄ…dzenie to nie mogÅ‚o zakÅ‚ócać przebiegu rozprawy. Powyższe oznacza, że brak byÅ‚o podstaw do zabraniania przez kierujÄ…cÄ… rozprawÄ… nagrywania jej przebiegu przez skarżącego, a w sytuacji odmowy zastosowania siÄ™ do polecenia, brak byÅ‚o podstaw do nakÅ‚adania na skarżącego grzywny.(...)

 

...na drugi dzieÅ„, tj. 11 lipca 2014 r., odbyÅ‚a siÄ™ ponownie rozprawa administracyjna z udziaÅ‚em tych samych osób i skarżący znów nagrywaÅ‚ przebieg rozprawy tÄ… samÄ… kamerÄ…, tym razem bez sprzeciwu kierujÄ…cej rozprawÄ…. "

​

Nie obawiajmy siÄ™ zatem chodżmy na rozprawy SÄ…dowe i dla dobra procesu w ramach jawnoÅ›ci rozpraw rejestrujmy  ich przebieg.

​

​

 

Analiza prawna dotyczÄ…ca nagrywania bez ostrzeżenia (zgody) rozmówcy :

​

Ustawodawca w swoim zamierzeniu nie wprowadza zakazu rejestrowanie rozmów przez obywatela uczestnika rozmowy zgodnie z zasadÄ… co nie jest wyraźnie zabronione przez prawo jest dla jednostek czyli obywateli - jest dozwolone - potwierdziÅ‚ to Naczelny SÄ…d Administracyjny 25 czerwca 2008 - II FSK 569/07.

 

Natomiast to co nie jest wyraźnie przewidziane przez prawo jest zakazane dla organów szeroko rozumianej wÅ‚adzy w tym sÄ…dów , przy czym należy zauważyć, że pominiÄ™cie dowodu z nagrania wykonywanego przez stronÄ™ rozmowy bez wiedzy rozmówcy przewidziane przez prawo nie jest.

 

*Czyli nagranie wykonane przez obywatela bez uprzedzenia rozmówcy gdy nagrywamy rozmowÄ™ naszÄ… i np. UrzÄ™dnika w pracy lub SÄ™dziego na rozprawie , czy też drugiego obywatela , to takie nagranie jak najbardziej może być dowodem w SÄ…dzie.

​

Jak to ujął Naczelny Sąd Administracyjny :"O ile jednostka ma swobodę działania zgodnie z zasadą, że co nie jest wyraźnie zabronione przez prawo, jest dozwolone, to organy władzy publicznej mogą działać tylko tam i o tyle, o ile prawo je do tego upoważnia, przy czym obywatel może zawsze domagać się podania podstawy prawnej, na jakiej organ podjął konkretną działalność. Jest to zgodne z wymogami wynikającymi z zasady demokratycznego państwa prawnego..."

​

Jako obywatele możemy nagrywać rozmowy jeÅ›li jesteÅ›my jednÄ… z osób  biorÄ…cych udziaÅ‚ , w rozmowie , (udziaÅ‚ niekoniecznie aktywny)  wystarczy , że byliÅ›my Å›wiadkami w  nagranej konwersacji czego maja Å›wiadomość wypowiadajÄ…cy siÄ™ rozmówcy .

     PrzykÅ‚adem bycia biorÄ…cymi udziaÅ‚ pasywny jest obecność na sali sÄ…dowej w charakterze publicznoÅ›ci , gdzie nie jesteÅ›my co prawda nadawcÄ… , ale jesteÅ›my odbiorcÄ… komunikatów - czego pozostali czyli SÄ…d i strony sÄ… Å›wiadome.              PrzykÅ‚adem  aktywnego udziaÅ‚u w konwersacji  jest bycie  na sali sÄ…dowej w charakterze strony  lub na przykÅ‚ad rozmowa z konsultantem lub urzÄ™dnikiem przez telefon . W takich wypadkach także mamy peÅ‚ne prawo do rejestrowania wydarzenia , rozmowy , bez uprzedzania uczestników rozmówców.

​

Gdy jesteÅ›my w posiadaniu nagrania majÄ…cego znaczenie dla sprawy , do uzycia takiego dowodu w sprawie zobowiÄ…zuje nas art. 248. § 1. Każdy obowiÄ…zany jest przedstawić na zarzÄ…dzenie sÄ…du w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujÄ…cy siÄ™ w jego posiadaniu i stanowiÄ…cy dowód faktu istotnego dla rozstrzygniÄ™cia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicÄ™ paÅ„stwowÄ….

(katalog rodzaju dokumentów jest katalogiem otwartym - wiÄ™c nic nie stoi na przeszkodzie aby byÅ‚y to  także nagrania dźwiÄ™kowe)

​

      Należy wyraźnie rozróżnić nagranie zdarzenia w którego jesteÅ›my swiadkiem  bÄ™dÄ…c jawnie obecnym osobiÅ›cie lub jawnie obecnym wirtualnie telefon , skype (wtedy nagrywanie przez nas jest dozwolone) od nagrania zdarzenia w którym udziaÅ‚u osobiÅ›cie nie bierzemy - odbywa siÄ™ bez naszej obecnoÅ›ci - wtedy jest to podsÅ‚uch, a ten podlega nieco odmiennym regulacjom.

​

Nagranie dźwiÄ™kowe jest jednym z rodzajów dokumentów. Nagranie dżwiÄ™kowe w postÄ™powaniu ma wyższość w stosunku do dokumentów piÅ›miennych że w wypadku dobrej jakoÅ›ci nagraÅ„ identyfikacja osoby wypowiadajÄ…cej dane kwestie pozostawia znacznie mniej wÄ…tpliwoÅ›ci niż wydrukowany i podpisany dokument piÅ›mienny. Z technicznego punktu widzenia znacznie Å‚atwiej jest podrobić podpis niż wygerować nagranie wypowiedzi podrabiajÄ…c barwÄ™ gÅ‚osu konkretnej osoby.W kwestii pewnoÅ›ci co do autorstwa treÅ›ci wypowiadanych w danym dokumencie - nagranie dźwiÄ™kowe możemy uznać za równoważne z dokumentem napisanym przez autora wypowiedzi odrÄ™cznie. 

 

Nie uzyskiwanie zgody osoby nagrywanej na zarejestrowanie prowadzonej z niÄ… konwersacji nie jest dziaÅ‚aniem niedozwolonym tym bardziej jeÅ›li treść nagraÅ„ dotyczy okolicznoÅ›ci istotnych z punktu widzenia wyniku sprawy nie może być mowy o bezprawnoÅ›ci. Oczywistym jest że o wartoÅ›ci nagraÅ„ możemy dowiedzieć siÄ™ dopiero po ich wykonaniu , przed nagraniem trudno nam powiedzieć czy bÄ™dzie zawieraÅ‚o istotne treÅ›ci lub okolicznoÅ›ci  ponieważ najczęściej trudno nam przewidzieć jak siÄ™ potoczy rozmowa. Dlatego też rozsÄ…dnym jest wykonywanie nagraÅ„ z czystej ostrożnoÅ›ci i ewentualne ocenianie post factum czy bÄ™dzie kiedykolwiek potrzebne lub użyteczne w ewentualnym procesie.

 

Trzeba bardzo wyraźnie rozróżnić 4 osobne czynnoÅ›ci : 

1. wykonanie nagrania

2.przechowywanie nagrania 

3.ew. użycie go w procesie sądowym

4. publikację nagrania (masowe udostępnienie)

​

Wszystkie 4 kroki sÄ… od siebie niezależne i pociÄ…gajÄ… za sobÄ… zupeÅ‚nie inne skutki.

OgraniczajÄ…c siÄ™ do 3 pierwszych kroków, nie narażamy siÄ™ na zagrożenia a skutecznie zabezpieczamy - majÄ…c istotne materiaÅ‚y dowodowe - możemy znacznie skorzystać.

Krok nr 4 ew. publikacja - powinna być gÅ‚Ä™boko przeanalizowana od strony celów i korzyÅ›ci jakie mielibyÅ›my osiÄ…gnąć  oraz ew. zagrożeÅ„ prawnych.

 

Warte jest podkreÅ›lenia , że normy KPC nie tylko nie zakazujÄ… ale wrÄ™cz jednoznacznie odnoszÄ… siÄ™ do możliwoÅ›ci przeprowadzenia dowodów z nagraÅ„ a wymóg uzyskiwania zgody czy informowanie o nagrywaniu zostaÅ‚ sztucznie wykreowany przez nieprawidÅ‚owÄ… wykÅ‚adniÄ™ KPK bez cienia refleksji nad tym kto jest adresatem tych norm a SÄ… nimi organy wÅ‚adzy nie zaÅ› jednostki- co trafnie zauważyÅ‚ SÄ…d Najwyższy - SN 10 MAJ 2002r. WA 22/02 . 

 

Również art.159 ust. 2 prawa telekomunikacyjnego przemawia za tym że ustawodawca nie tylko nie uznaje nagrania rozmowy przez jej uczestników za czyn bezprawny , ale wrÄ™cz jednoznacznie wskazuje iż zachowanie takie jest w peÅ‚ni dozwolone dlatego też nie ma podstaw aby twierdzić że w przypadku bezpoÅ›redniej Komunikacji werbalnej jest inaczej.

 

Ustawodawca w swoim zamierzeniu nie wprowadza zakazu rejestrowanie rozmów przez uczestnika rozmowy zgodnie z zasadÄ… to nie jest wyraźnie zabronione przez prawo jest dla jednostek czyli obywateli dozwolone to potwierdziÅ‚ Naczelny SÄ…d Administracyjny25 czerwca 2008 - II FSK 569/07.

 

Natomiast to co nie jest wyraźnie przewidziane przez prawo jest zakazane dla organów szeroko rozumianej wÅ‚adzy w tym sÄ…dów przy czym należy zauważyć, że pominiÄ™cie dowodu z nagrania wykonywanego przez stronÄ™ rozmowy bez wiedzy rozmówcy przewidziane przez prawo nie jest.

​

Co oznacza że jeÅ›li nagrywajÄ…c nie przeszkadzamy w rozprawie SÄ…dowej , to NIC nie stoi na przeszkodzie byÅ›my JÄ… nagrywali. (dopóki jest to rozprawa jawna)

​

​

WiÄ™c w ramach kontroli spoÅ‚ecznej procesów SÄ…dowych dla dobra procesu i wÅ‚asnej edukacji oraz Å‚atwego dostÄ™pu do nagraÅ„ wÅ‚asnych możemy rejetrować przebieg rozpraw SÄ…dowych (co częściwo robiÄ… SÄ…dy , ale posiadajÄ…c wÅ‚asne nagranie mamy pewność że nic siÄ™ nie zepsuÅ‚o i nagranie zostaÅ‚o wykonane, )

 

Smutna praktyka wskazuje, że SÄ™dziowie zbyt czÄ™sto powoÅ‚ujÄ… siÄ™ na brak warunków technicznych lub usterki " i nagranie nie zostaje zostaje wykonane - pomimo posiadania sprzÄ™tu przez SÄ…d. (!)

​

Gdy nagrywamy rozprawÄ™ jednym ciÄ…giem - mamy twardy dowód , że nie zakÅ‚ocaliÅ›y przebiegu rozprawy i trudno SÄ™dziemu wydalić nas z rozprawy pod pozorem zakÅ‚ocania jej. 

​

 

 

​

​

​

Wykorzystywanie nagrań dżwiękowych w procesie cz.1

bottom of page